Változott az orosz irányelv, a Gazprom megoldást kínál a gázra vonatkozó szankciók megkerülésére
A Gazprom levelet írt európai ügyfeleinek, hogy biztosítsa őket arról, hogy továbbra is tudnak fizetni a gázért a szankciók megsértése nélkül. Ez válaszlépés lehet az EU által belengetett gázembargóra, illetve a legújabb jele annak, hogy Oroszország megpróbálhatja megtalálni a módját a gázeladásai fenntartására.
Az európai vállalatoknak komoly fejtörést okoz, hogy hogyan vásárolhatnak továbbra is orosz gázt. Moszkva nemrégiben kötelezte a vásárlóit, beleértve az uniós tagállamokat is, hogy rubelben fizessék ki a gáz vételárát, azonban
az orosz jegybank közbeiktatása miatt ez az Európai Bizottság szerint áthágná a már bevezetett EU-szabályozást.
A Bloomberg által megszerzett iratban a Gazprom tájékoztatta a vevőkörét, hogy a Kreml május 4-én közzétett új irányelve „tisztázza a rubelfizetésről szóló eredeti rendeletben meghatározott eljárást”.
Az eddigiek szerint a vevőknek a Gazprombanknál kellett rubelszámlát nyitniuk és az orosz jegybank váltotta át az erre befizetett eurót vagy dollárt az orosz fizetőeszközre.
Az új rendelet értelmében a vevőktől kapott devizát az orosz Nemzeti Elszámolóközpontnál vezetett számlákon keresztül kell rubelre váltani.
A Gazprom a levélben azt írta, hogy ez biztosítja a külföldi vevők pénzforgalmának átláthatóságát és kizárja annak lehetőségét, hogy az elszámolásokba “harmadik fél” is bekapcsolódjon.
Az eljárás ezzel kizárja a szankcionált jegybankot, azaz a gázszolgáltató szerint nem sérti az uniós embargót.
Vlagyimir Putyin elnök alaposan megzavarta a gázpiacokat és a politikai döntéshozókat, amikor arra szólított fel, hogy a gázért rubelben kell fizetni. Azóta is több európai vállalat is keresi a megoldásokat és útmutatást kér az Európai Bizottságtól, hogy ebben a helyzetben mi a megengedett.
Április végén az orosz központi bank saját magyarázatot adott ki Putyin eredeti rendeletének értelmezése érdekében. A Bank of Russia azt mondta, hogy ha a külföldi gázvásárlók jóhiszeműen fizetnek devizaszámlájukra, akkor a gázt akkor sem kapcsolják ki, ha a Gazprombank nem váltja át ezeket az összegeket rubelre.
Elvira Nabiullina kormányzó külön bejelentette, hogy a mechanizmus két munkanapra korlátozza az euró és a dollár rubelre váltásának időtartamát, hogy enyhítse az EU azon aggodalmait, hogy a devizaalapokat a központi banknak nyújtott kölcsönnek tekintik.

Érdemes elolvasniFokozatosan betiltja az orosz kőolajimportot az EU, de mi lesz veled Magyarország?
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni